kolmapäev, 15. mai 2019

Puugid ja vaktsineerimine

Neid on praegu lihtsalt niiii palju. Mirrult saab peale igat jalutuskäiku mõned. Me ise ka avastame ikka igapäev mõne enda pealt jalutamast. 
Miks ma nendest väikestest vastikutest elukatest siia üldse kirjutan? 
Sellepärast, et mul't  on juba mingi kümme korda kindlasti küsitud, et kas me oleme ikka vaktsineeritud? Aga ei, ei ole. 
Miks? Sest ma ei pea seda vajalikuks. 
Miks? Sest...
Puukborrelioosi vastu pole ju võimalik vaktsineerida. Muidu seda võiks isegi teha.
Ja puukentsefaliidi vastu pole minu arvates mõtet vaktsineerida. 
Ma olen 101% kindel, et ma ise olen selle juba kunagi ära põdenud, sest meil oli reaalselt väiksena suviti igapäev mõni puuk kes oli juba ''sisse läinud''. Ehk siis mul on olnud sadu, sadu puuke ja no ma oletan, et mõni neist ikka oli nakatunud. Võinoh ma vähemalt loodan, et oli. 😃

Ja Lizzu? 
Esiteks kui suur on tõenäosus, et haige puuk leiab Lizzu üles? 
Suhteliselt väike aga ikkagi võimalik.
Teiseks, selleks, et Lizzu nakatuks peab jõudma see puuk olema tal tunde kinni. Aga see on juba peaaegu, et võimatu, sest ma kontrollin ta igaõhtu enne magama minemist korralikult üle.. 
Aga noh, pm võb ju juhtuda, et puuk ikkagi jõuab tal mingi valemiga nii kaua kinni olla, et ta nakatub. 
Jah, aga enamus nakatanutest põevad entsefaliidi läbi vähema kui nädalaga ja lapsed pidid seda põdema palju kergemalt kui täiskasvanud. 

Ja vaktsineerimise lehelt võib lugeda järgneva lause: 

Kolmandikul nakatunutest võib viirus tungida ajju ja põhjustada meningiiti (ajukelmepõletik) või meningoentsefaliiti (aju ja ajukelmete põletik). Haigus ägeneb, tekib kõrge palavik, tugev peavalu, kuklakangestus, oksendamine, uimasus ja üldine halb enesetunne. Enamus haigetest paraneb, kuid jääda võivad tüsistused, nt tasakaalu- ja koordinatsioonihäired, jäsemete halvatused, peavalu, keskendumis- ja mäluhäired jm. Haigus võib lõppeda ka surmaga.

Jah, lõpp on päris kole aga tegelikult ma arvan, et see kolmandikul nakatanutest VÕIB tekkida.... ja VÕIVAD jääda tüsistused, mitte ei jää.. ei ole piisav põhjus lasta last vaktsineerida, sest minuarust on see tõenäosus tõesti nii väike, et suurema tõenäosusega võib saada surma liikluses või ükskõik kuidas muud moodi aga läbi puugihammustuse.. Vaevalt küll.. 

Mis te sellest puukentsefaliidi vastu vaktsineerimisest arvate, peate vajalikuks? 
Olete vaktsineeritud? 

4 kommentaari:

 1. Ma ja mu lapsed oleme vaktsineeritud, aga olen unustanud vaktsiini uuendada. Meil Pärnumaal on haiguse levik kõrge ja olen ise näinud entsefaliidi tagajärjel kaelast saadik halvatud metsatöölist - igal juhul püüan sellist asja vältida kui saan.
  Kuskilt lugesin, et just entsefaliidiviirus kandub puugilt kiiresti üle, borrelioosi haigustekitaja on aeglasem.
  Borrelioosi olen puugilt saanud, aga õnneks sain ruttu ravi peale ja haigeks ei jäänud.
  Teil puugikaitsevahendid siis ei aita?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jah, minu viga, entsefaliit on tõesti see mis kandub kergemine. Ja borrelioosi nakatumiseks peab puuk pikemalt sees olema (kuskilt lugesin).
   Pole siiamaani ühtegi vahendit oma pisikesel koeral kasutanud, sest kunagi kui sai koerale ja ka kassile putukatevastased kaelarihmad pandud siis muutusid loomad nii loiuks ja need ei mõjunud neile üldse hästi. Urmeti ema just ostis oma taksile ka mingi hõõrutava puugitõrjevahendi. Koeralt verd enam ei ime aga koer toob neid tuppa ikkagi ja nii on sellest rohkem kahju kui kasu ju.

   Kustuta
 2. Mitte ükski arst ega paber ei anna garantiid, et tüsistusi ei teki - sõnastus "võib tekkida" ja "võivad tulla" ongi suhteline just seetõttu, et mitte keegi ei julge 100% sellist garantiid anda ja peaaegu mitte ükski riiklik asutus, mis ravimeid ja nende kasutamist kindlas riigis heaks kiidab, ei kiidaks sellist ravimit heaks, kus oleks kirjas, et 1/100 000st tekivad kindlasti tüsistused (isegi kui statistika nii ütleb).

  Nii borrelioosi kui ka entsefaliidi saamiseks aga tasub meeles pidada, et 1) nakkuse saamiseks ei pea puuk olema end nö "sisse söönud", piisab vaid sellest kui nakatunud puuk on kõndinud üle naha kus on mikrokahjustused - ehk sisuliselt, sa ei pruugi puuki isegi näha, ent haigeks jääd ikkagi; 2) mõlema haiguse puhul on mõjud inimestele väga erinevad - mõnel ongi tunne, et kerge külmetus ja lihasvalu, teine aga kukub kuude kaupa voodisse.

  Ise olen vaktsineeritud, sest korjan puuke üles ka linnatänavatelt ja parkidest - ei pea omama aeda ega koduloomigi. Olen sugulaste tüsistusi näinud, mis puukide tagajärjel tulnud on (nii noortel kui vanadel), seega mina otsustasin, et kui entsefaliidi vastu on mingigi vaktsiin, siis tehtud see mulle ka saab - vähemalt aitab ehk kergemini üle elada kui muidu. Ptüi-ptüi-ptüi, seni pole midagi verest leitud, kuigi puuke on peal kõndimas olnud omajagu.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh kommentaari eest!
   Huvitav, ma just ükspäev lugesin, et kumbagi haigusesse saab nakatuda ainult siis kui puuk on olnud vähemalt 12h kinnitunud. Arvasin, et see oli entsefaliidi kohta aga kuna eelmine kommentaator kirjutas ka, et tema arvates nii ei ole siis googeldasin uuesti ja vaatasin mis selle kohta siis räägitakse ja lugesin välja, et hoopis borrelioosi on see mille saab ainult nii, et puuk peab olema tunde kinnitunud. Ja tõsi, entsefaliidi võib saada nakatunud puugilt kergesti.

   Kustuta